ATOS - URBANIZMUS NÁVRH
umiestenie môjho výseku

návrh riešenia dopravnej infraštruktúry - na jednej úrovni, nie pod úrovňou chodníka (dostupnosť); eliminácia motorovej dopravy na potrebné minimum (dostupnosť); jednotlivé funkčné pruhy delené pásmi zelene a stromov.
Mesto bude dostupné z diaľnice, ktorej príjazd bude pravdepodobne v juhovýchodnej časti po druhej radiále od vody.
Stanica hyperloopu (rýchlovlaku) sa tiež bude nachádzať v spomenutej oblasti, t.j. bude dostupná MHD, pripadne súkromným vozidlom.
Lávky budú len rekreačným prídavkom k plne funkčným peším a cyklistickým komunikáciám v parku a pri vode (viď pocitové skice)



výchozí koncept

1.)    Pixelové mesto: vychádza z organických tvarov (vplyv vetra) ale je prevedené do prefabrikovaných modulových jednotiek, ktoré by boli rýchlo zostaviteľné, prípadne demontovateľné a dispozične flexibilné (solárne fasády); využitie striech: oázy pokoja súkromné/verejné, )

Koncept mesta zostáva podobný – od poľnohospodárskej časti so skleníkmi (nie dostatok miesta na celé polia (letisko, vznik prašnosti), cez pokojnú redšiu rezidenčnú oblasť, k zdanlivo „nekonečným radám“ obytnej zástavby členenej prejazdmi pre autá, MHD, peších,... s komerčnými priestormi v parteru. Park tvorí prvé centrum, ktoré sa šíri do mesta v podobe zelených pásov pri cestách, domoch, zelených strechách a poschodí vo výškových budovách; druhé sa sústreďuje okolo vodnej plochy uprostred. Je taktiež profilovaný „vetrom“ v kopci sa nachádzajú kryté športy, parkovanie bicyklov,... Smerom na východ od parku začína prevažovať množstvo občianskych stavieb (školy, škôlky, úrady, komerčné priestory, posvätné miesto, administratívne stavby,..) Vo vyšších poschodiach sa nachádzajú byty s luxusným výhľadom na park alebo k vode, prípadná absencia výhľadu/nižšie poschodie znamená nižšiu cenu – väčšiu dostupnosť.
Pixelové mesto
REZ M 1:1000
Z----V


2.)    Mriežkové mesto:
Koncept je zachovaný
Tvar budov je pozmenený, už nie je tak veľmi dynamický, skôr vytvára množstvo terás a výbežkov – výsledok skladby z prefabrikovaných prvkov, zároveň vytvára útulnejšie prostredie a dojem menšieho merítka.

Gradácia hmôt: od západu do parku: hustne objem a výška (aj s počtom funkcií); od parku na východ rastie výška, klesá hustota zástavby, rastie miešanie funkcií.
Gradácia je rovnomerná, menej nápadná.


Mriežkové mesto
REZ M 1:1000
Z----V

Mojím zámerom je vytvoriť šťastné mesto teda sociálne mesto. To znamená vytvorenie príležitostí na stretávanie sa, podieľanie sa na tvorbe mestského prostredia (zdieľané záhrady, športoviská prístupné pre všetkých za každého počasia, kultúrne udalosti) dostupného pre všetkých najlepšie peši alebo bicyklom, prípadne MHD. Preto vytváram komplexné mesto, ktoré obsahuje všetko potrebné pre spokojný a naplnený život bežného človeka, ktoré môže prípadne tvoriť centrálne mesto okolitým dedinám. 

Moje zadanie je administratívna budova, v tomto prípade by som si vybrala výsek jedného z pozemkov a spracovala ten ako časť potenciálnej celej rady zástavby.

Pocitové skice
hore: územie okolo parku
dole: územie pri vode

Komentáre

  1. Dobrý den,
    1 varianta 1 se mně líbí víc, z obrázku to vypadá dynamičtější a více to vypadá jako vlny, líbí se mně i popis jednotlivých kruhů
    2 ted je potřeba aby jste zkreslila přesněji část vašeho města, ulice, chodníky, domy, parky atd.
    3 zadání na váš dům odsouhlasuji
    Držím palce máte moc zajímavý koncept tak at to nezkazíte
    RL

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Dobrý den,
    jak už řečeno na poslední živé konzultaci, je to zajímavé myšlení:
    - držte se tématu těch větrem vytvořených organických vln, které zformovaly město, je to originální a pěkné!
    - různé funkce v rámci vlny můžete zařazovat postupně a střídat je, aby byly jednotilvé úseky "vlny" soběstačné a nemusela jste nutně přejíždět mezi vlnami
    - pokud se to podaří, mezi vlnami bude pouze park či zahrádky, kam budou moct lidé přímo vycházet z domů
    - uvnitř vlny by měla "v dutině" procházet městská ulice, doprava (ideálně nehlučná + bezsplodinová), (částečně) kryté promenády, galerie, ale i městotvorné funkce
    - s vlnami můžete výškově a šířkově pracovat..
    - bylo by to vlastně město => zvlněná krajina
    - otázka, jakým způsobem vlny vhodně příčně propojit..

    berte to jako postřehy pro možný rozvoj konceptu, věřím, že se s tím vhodně poperete ;)
    JM

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Obľúbené príspevky z tohto blogu

PREZENTÁCIA III (návrh)